30 YILLIK TECRÜBEMİZLE ARTIK TÜRKİYE’DEYİZ
30 YILLIK TECRÜBEMİZLE ARTIK TÜRKİYE’DEYİZ
Email: info@kompas.com.tr   |    Telefon: 0850 304-8-304
30 YILLIK TECRÜBEMİZLE ARTIK TÜRKİYE’DEYİZ

Zorya – Mashproekt

motorlarını KOMPAS-3D’de TASARLIYOR

Zorya – Mashproekt motorlarını KOMPAS-3D’de tasarlıyor

KOMPAS yazılımının ilk ve en büyük kullanıcılarından olan “Zorya” – “Mashproekt” (Nikolaev şehri, Ukrayna) gaz türbinlerinin bilimsel ve üretim fabrikası, Orta Doğu’daki müşterisi için üç makine üretti. Nikolaev mühendisleri tarafından KOMPAS-3D sistemi kullanılarak geliştirilen ekipman, gaz şebekesinin kompresör istasyonlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

DZ59 ve DU80 seri motorlar, 1970 ve 1980’lerde uzmanlar tarafından geliştirilmiştir, ancak hala yaygın olarak kullanılmakta ve pazarda talep görmektedir. Bilgisayar destekli tasarıma geçtikten sonra, bu ve diğer motorlar için tüm belgeler KOMPAS-3D sisteminde yeniden tasarlandı. 

Şu anda yeni üretilen motorlar için tüm çalışma tasarım dokümantasyonu Zorya-Mashproekt mühendisleri tarafından KOMPAS-3D’de geliştirilmektedir. Ayrıca, şirketin uzmanları, motor mekanizması için en önemli olan bireysel parçaların KOMPAS-3D üç boyutlu modellerinde çalışıyor. Örneğin, yeni UGT 5000 ve GTE-45-60 motorları KOMPAS-3D sisteminde tasarlanmıştır.

GP Zorya – Mashproekt Otomatik Tasarım ve Teknolojik Sistemler Dairesi Başkanı Vladimir Komar, “Bilgisayar tasarımına geçiş ve KOMPAS-3D kullanımı, yeni motorlar oluşturmak için gereken zamanı önemli ölçüde azaltmıştır. İşletmemiz için büyük önem taşıyan, KOMPAS yazılım ürünlerinin kendi uygulamalarının geliştirilmesine açık olmalarıdır. Bu sayede, iş akışı sistemini işletmenin ihtiyaçlarına ve özelliklerine en üst düzeyde adapte edebildik ve bir dizi karmaşık bilgi problemini çözebildik,” diyor.

Deniz enerji santrali vites kutusu

Devlet Teşebbüsü Gaz Türbini Binası Bilim ve Üretim Kompleksi “Zorya” – “Mashproekt” (GP NPKG “Zorya” – “Mashproekt”, Ukrayna, Nikolaev) – gemi ve sivil gemiler için gaz türbini ünitelerinin en büyük tasarımcısı ve üreticisi, ayrıca elektrik santralleri ve gaz pompalama üniteleri için tahrik gaz boru hatları, benzersiz dişli kutuları ve çarpanları üretiminde de önemli bir kuruluştur.

Zorya – Mashproekt, 1989’dan beri KOMPAS yazılım ürünlerini kullanıyor ve şirketin ilk müşterilerinden biridir. Bugün, şirket 550 adet CAD KOMPAS-3D lisansı kullanmaktadır. Zorya – Mashproekt bir ASCON platin ortağıdır.

“Zorya” – “Mashproekt” aktif bir katılımcı olarak, ASCON’nun BİLGİSAYAR 3D-modelleme yarışmasında birinci oldu.