30 YILLIK TECRÜBEMİZLE ARTIK TÜRKİYE’DEYİZ
30 YILLIK TECRÜBEMİZLE ARTIK TÜRKİYE’DEYİZ
Email: info@kompas.com.tr   |    Telefon: 0850 304-8-304
30 YILLIK TECRÜBEMİZLE ARTIK TÜRKİYE’DEYİZ

Neftekamsk Otomobİl Fabrİkası VE KOMPAS-3D

Neftekamsk Otomobil Fabrikası, üç boyutlu tasarıma geçiş için KOMPAS-3D’yi seçti

Neftekamsk Otomobil Fabrikası, üretim tasarım hazırlıklarını 3D teknolojisine aktarmış bulunuyor. Tasarım için birleşik bir yazılım platformu olarak, ASCON’dan KOMPAS-3D sistemi seçilmiştir. Yazılım uygulaması ve çalışan eğitimi, ASCON platin ortağı olan ASCON-Ufa tarafından gerçekleştirildi.

OJSC “Neftekamsk Otomobil Fabrikası” (NefAZ), OJSC “KAMAZ” şirketler grubunun bir üyesidir ve Rusya’daki KamAZ şasisinde en büyük özel eklenti üreticisidir. Tesis kitlesel olarak geniş bir otobüs yelpazesi, araç şasisi için özel eklentiler, tank yükleme ekipmanı, düz yataklı römorklar ve yarı römorklar, bir saman kompleksi, yedek parçalar üretir.

KOMPAS yazılım ürünleri, NefAZ üretiminin tasarım ve teknolojik hazırlanmasında rol oynamaktadır.

2011 yılında tesis, daha önce sadece iki boyutlu tasarım araçlarıyla çalışan tasarımcıların işyerlerini donatarak 3D sistemin kullanıcı sayısını iki katına çıkardı. Sonuç olarak, 128 mühendis çizimlerin geliştirilmesi için bilgisayar destekli tasarım sistemi KOMPAS-Graphic’i kullanıyor ve 50 uzman KOMPAS-3D sisteminde üç boyutlu modellerle çalışıyor.

Yakın bir gelecekte, Neftekamsk Otomobil Fabrikası, klasik süreci gerçekleştiren bir fikirden ortak bir volumetrik modele ve modelden tasarım dokümantasyonuna kadar tüm tasarım hazırlık çalışmalarını KOMPAS-3D’de üç boyutlu modelleme teknolojisi üzerine yapmayı planlıyor. 3D modellemenin yaygın kullanımı, NefAZ’ın gelişimini inşa ettiği doğrultuda küresel otomotiv endüstrisinde genel kabul görmüş bir teknolojidir.

Smirnov Oleg Nikolaevich

Neftekamsk Otomobil Fabrikası OJSC’nin baş tasarımcısı Oleg Nikolaevich Smirnov:

“3D modellemenin iki boyutlu tasarıma göre avantajları oldukça somut. Bu, ilk olarak, boyutsal parametrelerin takılmasındaki hatalar haricinde, yapının hareketli eklemleri harekete geçirme imkanı, bölümler ve görünümler de dahil olmak üzere 3D modellerden nispeten kolay çizim oluşturma imkanı ile görsel bir mekansal temsilidir. İkincisi, ürünün otomatik modda kütlesinin, hacminin ve diğer mekanik özelliklerinin hızlı belirlenmesi, yapının bir bütün olarak ve bileşenlerinin üretilebilirliğinin belirlenmesi, zararlı temasların tespit edilmesi ve ortadan kaldırılması. Üçüncüsü, kuvvet hesaplamalarının uygulanması için modüllerin varlığı. KOMPAS-3D, GOST’a göre temel malzemeleri, sabitleyicileri, şablonları, standart bileşenleri GOST’a göre yerleşik dizinleri bulunan ve tasarımcının çalışmalarını büyük ölçüde hızlandıran Rus ESKD gereksinimlerine tam olarak uyan bilgisayar 3D-modelleme sistemidir. ”

NefAZ tasarımcıları, ASCON’un KOMPAS-3D sisteminin tüm işletme kullanıcıları arasında yer aldığı COMPUTER 3D modelleme yıllık ASU Yarışması’na katıldı. 2010 yılında, “Otomotiv endüstrisi alanındaki en iyi proje” dalında damperli kamyonların CB’sinin geliştirilmesi “Semi-trailer damper” ödülünü aldı.

NefAZ tasarım bölümlerinde iş süreçlerinin iyileştirilmesinin bir sonraki aşaması olarak, bu yıl için, LOTSMAN mühendislik veri yönetim sistemi de dahil olmak üzere, KOMPAS yazılım paketine dayanan önde gelen tasarım bürolarından birinde üretim tasarımının otomasyonu planlanmaktadır: PLM, KOMPAS-3D sistemi, Kurumsal referanslar “Malzemeler ve Çeşitleri ”ve“ Standart Ürünler ”. Gelecekte, KOMPAS kompleksini, işletmenin diğer bilgi sistemlerine ve tam ölçekli uygulamasına, üretim tasarımının hazırlanmasında yer alan tüm bölümlerde entegre etmesi planlanmaktadır.